
Misja specjalna
RMF Poland
Posłuchajcie historii, które poruszyły całym światem! II wojna światowa, zamach na papieża, zbiorowe samobójstwo w Jonestown w Gujanie, tajemnice wojskowe i zagadki szpiegowskie zebraliśmy dla Was w jednym cyklu. To nasza Misja Specjalna!
Location:
Poland
Genres:
Arts & Culture Podcasts
Networks:
RMF Poland
Description:
Posłuchajcie historii, które poruszyły całym światem! II wojna światowa, zamach na papieża, zbiorowe samobójstwo w Jonestown w Gujanie, tajemnice wojskowe i zagadki szpiegowskie zebraliśmy dla Was w jednym cyklu. To nasza Misja Specjalna!
Language:
Polish
Episodes
Jak brytyjski policjant sam aresztował całą załogę Zeppelina
4/1/2025
Jest 24 września 1916 roku. W pobliżu brytyjskiej wioski Little Wigborough ląduje potężny niemiecki Zeppelin. Kilkanaście minut później rozlega się potężny huk a niebo rozświetla nagły błysk światła. Dlaczego zdecydowano się na lądowanie na terenie wroga? W jaki sposób jeden miejscowy policjant na rowerze w pojedynkę zdołał aresztować 21-osobową załogę sterowca? O tej niezwykłej historii opowiadamy w najnowszym odcinku Misji specjalnej.
Duration:00:09:44
Mosquito – drewniany samolot do zadań specjalnych
3/25/2025
Brytyjski samolot Mosquito to bez wątpienia jedna z najbardziej niezwykłych maszyn II wojny światowej. Konstrukcja samolotu opierała się na drewnie, a zatrudnienie przy jego budowie znaleźli pracownicy zakładów meblarskich. Główną bronią Mosquito była jego niezwykła szybkość i zwrotność. To dzięki tym maszynom RAF mógł dokonać wielu spektakularnych akcji na terytorium wroga. W Misji specjalnej odkrywamy tajemnice "drewnianego cudu".
Duration:00:10:15
Droga przez piekło. Bataański marsz śmierci
3/18/2025
8 kwietnia 1942 roku amerykańskie i filipińskie siły na półwyspie Bataan kapitulują. Do japońskiej niewoli dostaje się ponad 75 tys. żołnierzy. Wycieńczeni i często ranni jeńcy zostają zmuszeni do morderczego marszu w pełnym upale i bez odpowiedniego zaopatrzenia. Strażników cechuje wyjątkowe okrucieństwo, znęcają się nad pojmanymi żołnierzami i nierzadko mordują tych, którzy nie są w stanie dalej iść. Szacuje się, że podczas bataańskiego marszu śmierci mogło zginąć nawet 10 tysięcy osób.
Duration:00:12:04
Zemsta Amerykanów. Krwawe wyzwolenie obozu w Dachau
3/11/2025
29 kwietnia 1945 roku. Do obozu koncentracyjnego w Dachau docierają pierwsze oddziały amerykańskie. Widok okrucieństw, których dopuścił się personel obozu szokuje żołnierzy do tego stopnia, że w wielu z nich budzi chęć natychmiastowego odwetu. W przeciągu następnych kilku godzin dochodzi do szeregu dramatycznych zajść, których rezultatem była seria brutalnych egzekucji pojmanych SS-manów. W Misji specjalnej RMF FM odsłaniamy kulisy masakry w KL Dachau.
Duration:00:11:11
Tajemnica MH370. Co stało się z samolotem Malaysia Airlines?
3/4/2025
8 marca 2014 roku z lotniska w Kuala Lumpur wystartował Boeing 777, należący do linii Malaysia Airlines. Maszyna nigdy jednak nie dotarła do swojego celu, którym miał być Pekin. Na pokładzie znajdowało się łącznie 239 osób. Znikniecie lotu MH370 do dziś stanowi jedną z największych zagadek w historii lotnictwa.
Duration:00:16:08
Zamach, który wstrząsnął Francją. Atak na Charlie Hebdo
2/25/2025
7 stycznia 2015 roku do redakcji francuskiego tygodnika satyrycznego Charlie Hebdo wtargnęło dwóch uzbrojonych islamskich terrorystów, którzy otworzyli ogień do dziennikarzy i rysowników. W brutalnym zamachu zginęło łącznie 12 osób. Dlaczego redakcja znalazła się na celowniku islamistów? Jak przebiegała obława na zamachowców? W Misji specjalnej RMF FM odsłaniamy kulisy ataku na Charlie Hebdo.
Duration:00:12:20
Zatopienie Gustloffa. Największa katastrofa morska w historii
2/18/2025
Zatonięcie statku MS Wilhelm Gustloff do dziś pozostaje największą katastrofą morską w historii. Na jego pokładzie mogło znajdować się nawet 10 000 osób, w tym wiele kobiet i dzieci. Z katastrofy zdołano uratować zaledwie 1200 rozbitków. Dlaczego zatopienie Gustloffa przez radziecki okręt podwodny nie zostało uznane za zbrodnię wojenną? Czy na jego pokładzie znajdowała się Bursztynowa Komnata? W Misji specjalnej odkrywamy tajemnice MS Wilhelma Gustloffa.
Duration:00:11:17
Upadek "radzieckiego Himmlera". Jak pozbyto się Ławrientija Berii
2/11/2025
Ławrientij Beria przez wiele lat był szefem NKWD i jednym z najpotężniejszych ludzi w ZSRR. Odpowiadał za wiele zbrodni, m.in. za zaplanowanie i przeprowadzenie mordu polskich oficerów w Katyniu. Dlaczego jego partyjni towarzysze postanowili się go pozbyć? Jak zginął Ławrientij Beria? W Misji specjalnej odsłaniamy kulisy upadku "radzieckiego Himmlera".
Duration:00:12:56
Tajemnica Coco Chanel. Czy ikona mody była nazistowską agentką?
2/4/2025
Coco Chanel bez wątpienia jest jedną z najsłynniejszych projektantek w historii. Postać ikony mody do dziś budzi jednak wiele kontrowersji. Jednym z powodów są jej powiązania z nazistami i oskarżenia o kolaborację. Czy pracowała dla niemieckiego wywiadu? W jaki sposób próbowała wykorzystać kontakty z okupantem do osiągnięcia osobistych celów? Czy przed karą ocalił ją sam Winston Churchill? Odpowiedzi szukamy w najnowszym odcinku Misji specjalnej.
Duration:00:10:24
Spór o Grenlandię. Jak USA próbowało kupić wyspę
1/28/2025
Donald Trump jako jeden ze swoich priorytetów w zakresie polityki zagranicznej wymienia zakup Grenlandii od Danii. Prezydent Stanów Zjednoczonych oświadczył nawet, że nie może wykluczyć użycia siły, aby osiągnąć ten cel. Trump nie jest jednak pierwszym amerykańskim politykiem, który chciał przyłączyć to terytorium do USA. Dlaczego skuta lodem Grenlandia budzi tak wielkie zainteresowanie Amerykanów? Jak Stany Zjednoczone próbowały przejąć kontrolę nad wyspą w przeszłości? Na te pytania odpowiadamy w najnowszym odcinku Misji specjalnej RMF FM!
Duration:00:10:34
Szpiedzy na orbicie ziemskiej. Tajny program kosmiczny USA
1/21/2025
Projekt MOL (Manned Orbiting Laboratory) miał umożliwić Stanom Zjednoczonym szpiegowanie terytorium Związku Radzieckiego bez groźby wykrycia. Koncepcja zakładała stworzenie stacji kosmicznej, na pokładzie której mieściłoby się laboratorium i przestrzeń życiowa dla dwóch członków załogi. Statek miał też posiadać potężny teleskop i aparat, za pomocą którego astronauci mogliby wykonać zdjęcia powierzchni w doskonałej rozdzielczości. Skąd wziął się pomysł przeprowadzania misji rozpoznawczych wprost z przestrzeni kosmicznej? Jakie problemy pojawiły się podczas jego realizacji? Dlaczego projekt zakończył się ostatecznie niepowodzeniem? W Misji specjalnej RMF FM odsłaniamy kulisy tajnego programu MOL.
Duration:00:09:58
Magik, który oszukał Rommla. Prawda czy fikcja?
1/14/2025
Jasper Maskelyne był jednym z najsłynniejszych brytyjskich iluzjonistów okresu międzywojennego. Po wybuchu wojny dołączył do armii i służył w Afryce w sekcji odpowiedzialnej za kamuflaż i dezinformację. Miał być odpowiedzialny m.in. za uchronienie od niemieckich nalotów kluczowego dla aliantów portu w Aleksandrii oraz ukrycie ruchu brytyjskich czołgów zmierzających pod El Alamein. Czy jego wkład w sukces tych operacji w rzeczywistości był tak istotny, czy może to kolejna z iluzji Maskelyne'a?
Duration:00:12:21
Zagadka śmierci Himmlera. Jak zginął Reichsführer SS?
1/7/2025
Zagadka śmierci Heinricha Himmlera, jednego z największych zbrodniarzy wojennych w historii, nadal pozostaje nie w pełni wyjaśniona. Czy rzeczywiście architekt Holocaustu popełnił samobójstwo przebywając w brytyjskiej niewoli? Dlaczego wokół tego wydarzenia narosło tak wiele różnych teorii? Co naprawdę wydarzyło się na Uelzner Strasse, 23 maja 1945 roku? Na te pytania szukamy odpowiedzi w najnowszym odcinku Misji specjalnej RMF FM.
Duration:00:12:03
Zemsta Hitlera. Drugi rozejm w Compiegne
12/17/2024
Jest druga połowa czerwca 1940 r. Położenie wojsk francuskich na froncie staje się coraz gorsze. Francuzi nie mają wyboru, muszą podjąć negocjacje zawieszenia broni. Hitler zażąda jednak, aby odbyły się one w lesie pod Compiegne, w tym samym miejscu, w którym Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. Co więcej, Führer każe sprowadzić ten sam wagon kolejowy, w którym przedstawiciele rządu niemieckiego spotkali się z marszałkiem Fochem. Dlaczego Hitlerowi tak bardzo zależało, aby podpisać zawieszenie broni w takich okolicznościach? W najnowszym odcinku Misji specjalnej RMF FM odkrywamy kulisy podpisania drugiego rozejmu w Compiegne.
Duration:00:11:52
Kolaboranci czy sojusznicy podziemia? Kim byli granatowi policjanci?
12/10/2024
W czasie okupacji funkcjonariusze Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa wielokrotnie wspomagali niemiecką machinę terroru. Istnieją jednak liczne przypadki, kiedy granatowi policjanci wykorzystywali swoją pozycję i funkcję, aby pomagać ludności cywilnej oraz wspierać walkę z okupantem. Czy obraz policjanta-kolaboranta bezrefleksyjnie popełniającego zbrodnie na polecenie Niemców dobrze oddaje wojenną rzeczywistość, czy może ocena funkcjonariuszy tej formacji jest znacznie bardziej złożona? Odpowiedzi szukamy w najnowszym odcinku Misji specjalnej RMF FM.
Duration:00:13:57
Jak ZSRR stracił w katastrofie dowództwo Floty Pacyficznej
11/26/2024
7 lutego 1981 roku Związek Radziecki w jednej chwili stracił całe dowództwo Floty Oceanu Spokojnego. Na pokładzie samolotu TU-104, który rozbił się pod Leningradem znajdowało się 50 osób, wśród których było 13 admirałów i 3 generałów lotnictwa. Jakie były przyczyny katastrofy? Czy mogła do niej przyczynić się chciwość rosyjskich oficerów? Dlaczego starano się zataić informację o wypadku? W Misji specjalnej RMF FM odkrywamy kulisy katastrofy Tu-104 na lotnisku Puszkina.
Duration:00:11:19
Czy taksówki znad Marny naprawdę uratowały Francję?
11/19/2024
Z legendą I bitwy nad Marną nierozerwalnie związane są paryskie taksówki, które przewiozły dużą liczbę francuskich żołnierzy prosto na linię frontu. Czy rzeczywiście ich wykorzystanie było tak kluczowe dla uratowania stolicy Francji? Czy może były inne, ważniejsze powody klęski niemieckiej ofensywy? Odpowiedzi szukamy w najnowszym odcinku Misji specjalnej RMF FM.
Duration:00:11:49
Zniknięcie szefa Gestapo. Zagadka powojennych losów Heinricha Müllera
11/12/2024
Los szefa Gestapo Heinricha Müllera stanowi jedną z największych tajemnic ostatnich dni II wojny światowej. Gdy rozpoczęła się bitwa o Berlin, Müller schronił się w bunkrze Hitlera, gdzie pozostał aż do samobójstwa Führera. Potem słuch o nim zaginął. Czy udało mu się uciec i rozpocząć nowe życie? A może zginął podczas próby wydostania się z miasta? Na te pytania szukamy odpowiedzi w tym odcinku Misji specjalnej RMF FM.
Duration:00:10:17
Operacja Paul Bunyan. Jak spór o drzewo mógł doprowadzić do wojny nuklearnej
11/5/2024
Od samego początku istnienia Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej dochodziło na jej terenie do wielu incydentów. Jednym z najpoważniejszych był "Incydent z siekierą" z 1976 r. Jak spór o drzewo mógł doprowadzić świat na skraj wojny nuklearnej? Na to pytanie odpowiadamy w najnowszym odcinku Misji specjalnej RMF FM.
Duration:00:11:06
Antoni Stawarz - zapomniany bohater krakowskiej niepodległości
10/29/2024
Kraków był jednym z miast, które uwolniły się spod władzy zaborców jeszcze przed 11 listopada 1918 r. Było to w dużej mierze możliwe dzięki determinacji jednego człowieka - Antoniego Stawarza, który, choć odegrał w tamtych wydarzeniach kluczową rolę, to później na wiele lat został zapomniany. W Misji specjalnej RMF FM odsłaniamy kulisy zakończenia austriackich rządów w Krakowie.
Duration:00:11:12