Pozwol na slowo
RMF Poland
Posłuchajcie intrygujących wywiadów z ciekawymi ludźmi. Za mikrofonem dziennikarze RMF FM.
Location:
Poland
Genres:
Podcasts
Networks:
RMF Poland
Description:
Posłuchajcie intrygujących wywiadów z ciekawymi ludźmi. Za mikrofonem dziennikarze RMF FM.
Language:
Polish
Episodes
"Miś z obozowego koca". Jak opowiedzieć dzieciom o losie kilkuletnich więźniów Auschwitz?
1/27/2025
"Obozowe dzieci przez lata nie mogły mówić. Nikt nie chciał ich słuchać. Wielu ludzi im nie dowierzało. Zasługują na pamięć" - mówi w RMF FM dr Wanda Witek-Malicka z Centrum Badań Muzeum Auschwitz. Badaczka jest autorką "Misia z obozowego koca". To zbiór opowiadań dla dzieci opartych na wspomnieniach osób, które w wieku kilku lat trafiły do Auschwitz z powstańczej Warszawy.
Duration:00:28:03
Auschwitz w popularnych powieściach. Ile prawdy, a ile uproszczeń i bzdur?
1/27/2025
Chcesz pogłębić swoją wiedzę o losach więźniów obozu Auschwitz? Uważaj na popularne powieści. Dr Wanda Witek-Malicka z Centrum Badań Muzeum Auschwitz ostrzega w rozmowie z RMF FM, że wiele książek pokazuje czytelnikom uproszczony i niezgodny z prawdą historyczną obraz obozowej rzeczywistości. Gdy są one przenoszone na ekran, taki przekaz dociera do milionów odbiorców i kształtuje ich wyobrażenia o tym, co działo się w Auschwitz.
Duration:00:47:28
Licealiści z Oświęcimia o wstrząsającej historii więźnia Auschwitz
1/27/2025
W 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz odwiedzamy wystawę prac Mariana Kołodzieja, który jako młody chłopak trafił do tego piekła na ziemi. Jego dramatyczną historię, pełną bólu i niezłomności, przypominają dziś w RMF FM i RMF24 licealiści z Oświęcimia. Młodzi ludzie, mający teraz tyle lat, ile on miał wtedy, z odwagą stają przed trudnym zadaniem – opowiedzeniem o przerażającym etapie w historii Polski i świata, który na zawsze odmienił losy milionów.
Duration:00:07:35
Początki społeczności żydowskiej w Oświęcimiu
1/25/2025
Duration:00:04:19
Opowieść o przedwojennym domu rodziny Klugerów
1/25/2025
Duration:00:00:57
Sala pamięci o Oszpicinie
1/25/2025
Duration:00:00:53
Opowieść o dawnej synagodze
1/25/2025
Przed II wojną światową ponad połowę mieszkańców Oświęcimia stanowili Żydzi. Dziś pamiątki po nich można obejrzeć w tamtejszym Muzeum Żydowskim Oszpicin.
Duration:00:00:46
Michał Niewiński: Medal na igrzyskach olimpijskich jest w pełni realny
1/23/2025
"Nie zaspokoiłem swojego głosu" - mówi w rozmowie z Cezarym Dziwiszkiem z redakcji sportowej RMF FM Michał Niewiński - srebrny i brązowy medalista zakończonych niedawno mistrzostw Europy w short tracku w Dreźnie. Oba krążki zdobył w sztafecie, ale zabrakło zdobyczy indywidualnej. W wieku 21 lat Niewiński wskoczył już na taki poziom, że - jak przyznaje - realnie myśli o medalu igrzysk olimpijskich.
Duration:00:09:00
Norwid i Mitoraj - wystawa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - rozmowa z kuratorem
1/22/2025
„...idąc za gwiazdą, która nie świeci godzinę. Norwid i Mitoraj” - to tytuł wystawy w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Gościem Bogdana Zalewskiego jest kurator wystawy - profesor Karol Badyna.
Duration:00:22:10
Zmiany na kolei. Pociągi TLK znikną, będzie więcej wagonów WARS
1/21/2025
Już tylko 46 pociągów w rozkładzie jazdy jest oznaczonych jako TLK. To mniej niż jesienią zeszłego roku. W PKP Intercity przekonują, że to zmiana z korzyścią dla pasażerów, bo poprawi się komfort podróży pociągami bez zmiany ceny za bilet. Maciej Dutkiewicz, rzecznik PKP Intercity, opowiedział o likwidacji pociągów TLK i zakupie nowych wagonów restauracyjnych reporterowi RMF FM Michałowi Radkowskiemu.
Duration:00:07:03
"To było nękanie". Wojtunik o śledztwie, które poprzednia władza prowadziła przeciwko niemu
1/20/2025
"To był element systemowego nękania przeciwników politycznych" - tak były szef CBA Paweł Wojtunik mówi o śledztwie, które poprzednia władza prowadziła przeciwko niemu. Chodziło o rzekome wyłudzenia Tax-Free.
Duration:00:09:58
"Jaskółki" znów zaczną latać wysoko? Rozmowa Tomasza Weryńskiego z Kamilem Góralem - prezesem ŻSSA Unia Tarnów i z Arturem Lewandowskim - przewodniczącym Rady Nadzorczej
1/15/2025
Unia Tarnów jeszcze kilka lat temu była na ustach całej żużlowej Polski. Medale drużynowych mistrzostw Polski, wybitni zawodnicy w składzie, tysiące kibiców na trybunach, dla których "Jaskółki" to było jest więcej niż tylko klub. Później przyszły chude lata, aż wreszcie klub otarł się o tak dramatyczny scenariusz, że niemal zniknął z żużlowej mapy Polski. Teraz moda na speedway wraca w Tarnowie. Wraca dzięki m.in. dzięki politycznemu porozumieniu ponad podziałami. A ojcem tego sukcesu jest Kamil Góral – prezes ŻSSA Unia Tarnów - człowiek, który wierzył… jak już nikt nie wierzył i który działał na rzecz ratowania klubu, kiedy doradzano mu tylko zamknięcie klubu. "Gdy Grupa Azoty ogłosiła, że nie będzie sponsorować żużla w Tarnowie, wszyscy zwiesili głowy. Czekał nas niechybny koniec, ale Kamil zrobił rzeczy niemożliwe" – podkreślał przewodniczący Rady Nadzorczej Artur Lewandowski w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Tomaszem Weryńskim.
Duration:00:49:25
Dlaczego Trzaskowski traci poparcie? Analiza sondażu dla RMF FM
1/13/2025
"Każdy spadek powinien być alarmujący dla polityka i jego sztabu. Powinien być czerwoną lampką, która informuje, że trzeba coś robić" - tak o spadku poparcia dla Rafała Trzaskowskiego widocznym w najnowszym sondażu dla RMF FM mówi Anna Trzaskalska z firmy Opinia24, która zrealizowała to badanie. "Znamy przykłady z historii polskiej polityki, kiedy sondaże uśpiły czujność sztabów i kandydatów" - dodaje ekspertka.
Duration:00:10:11
Polski piłkarz z włoskiej Parmy wraca do zdrowia po poważnej kontuzji
1/12/2025
Mateusz Kowalski to 19-letni ofensywny piłkarz włoskiej Parmy. W tym sezonie zdążył zadebiutować w Serie A. Niestety, drugiego występu już nie zanotował. We wrześniu doznał poważnej kontuzji. Zerwał więzadło krzyżowe przednie w prawym kolanie. Patrykowi Serwańskiemu z redakcji sportowej RMF FM opowiedział o swojej rehabilitacji i o tym, jak odnalazł się w realiach włoskiej piłki.
Duration:00:05:45
Rosjanin w kadrze polskich łyżwiarzy na ME. Kiedy polskie obywatelstwo?
1/9/2025
Po ataku Rosji na Ukrainę większość rosyjskich sportowców jest na cenzurowanym. Zdarzyli się jednak i tacy, którzy potępili agresję Rosji na niepodległy kraj. 22-letni łyżwiarz szybki Władimir Semirunnij poszedł nawet o krok dalej - zadeklarował chęć reprezentowania Polski. Po odbyciu karencji - może wystąpić w biało-czerwonych barwach na rozpoczynających się w piątek mistrzostwach Europy w wieloboju w Heerenveen. "Ma ogromne ambicje" - mówi w rozmowie z Cezarym Dziwiszkiem z redakcji sportowej RMF FM dyrektor sportowy kadry polskich łyżwiarzy, Konrad Niedźwiedzki.
Duration:00:10:22
Rusza festiwal filmów kandydujących do Orłów
1/9/2025
Festiwal 27. Orłów zacznie się 10 stycznia w warszawskim kinie Iluzjon. W programie przeglądu są najważniejsze polskie filmy i codzienne spotkania z twórcami. 12 lutego poznamy nominowanych do Polskich Nagród Filmowych. Gala rozdania Orłów odbędzie się 10 marca w Teatrze Polskim w Warszawie. Posłuchaj rozmowy Katarzyny Sobiechowskiej-Szuchty z Izabelą Wójcik, dyrektorką Polskich Nagród Filmowych
Duration:00:13:09
Polska bobsleistka marzy o olimpijskim medalu
1/8/2025
Linda Weiszewski i Klaudia Adamek sprawiły ostatnio sporą niespodziankę, zajmując dziewiąte miejsce w Pucharze Świata w bobslejowych dwójkach. Wynik wywalczony na torze w Winterbergu odbił się szerokim echem w tej dyscyplinie sportu. „Pamiętam, że w poprzednim sezonie mówiono o tym, że Polki nic nie pokażą. Teraz dostawałyśmy liczne gratulacje. Patrzą na nas inaczej, a nie jak na słabiaków. Liczą się z nami” - mówi w RMF FM Weiszewski, która jest pilotką polskiego bobsleja.
Duration:00:12:44
Rozmowa z Mariuszem Ogiegło. Fani na całym świecie obchodzą 90. rocznicę urodzin Elvisa Presley’a
1/8/2025
8 stycznia 2025 roku fani Elvisa Presleya na całym świecie celebrują 90. rocznicę urodzin swojego idola, piosenkarza i aktora okrzykniętego przez dziennikarzy muzycznych królem rock’n’rolla i artystą wszech czasów. O fenomenie artysty rozmawiamy z Mariuszem Ogiegło, jednym z najlepszych znawców jego dyskografii, twórcy pierwszego w Polsce autoryzowanego przez Elvis Presley Enterprises, Inc. (EPE) blogu „Elvis: Promised Land” w całości poświęconego twórczości genialnego artysty.
Duration:00:21:50
Dawid Lazaj o misji LeopardISS
1/6/2025
Testowanie i doskonalenie algorytmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w realnych warunkach kosmicznych będzie celem projektu LeopardISS, który rozpocznie się podczas pobytu polskiego astronauty, Sławosza Uznańskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. "Kluczowe znaczenie będzie miało podłączenie naszej jednostki przetwarzania danych Leopard do instalacji ISS, dalsza ingerencja ze strony naszego astronauty nie będzie potrzebna" - mówi RMF FM Dawid Lazaj, inżynier misji z firmy KP Labs, która zbudowała to urządzenie. Leopard będzie pracować na orbicie przez co najmniej pół roku.
Duration:00:21:58
Jan Kosiński o Nagrodzie Nobla i AlphaFold2
1/4/2025
Naukowcy nie mają wątpliwości, że w nowym roku badania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji staną się jeszcze powszechniejsze. Na praktyczne zastosowania, na przykład w postaci nowych leków, trzeba będzie jednak jeszcze poczekać - mówi RMF FM dr Jan Kosiński z Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej w Hamburgu. W rozmowie z Grzegorzem Jasińskim przyznaje, że metody AI, na przykład wyróżniona ubiegłoroczną Nagrodą Nobla metoda przewidywania kształtu białek, nie zastępują do końca eksperymentu. W jego laboratorium program AlphaFold2 pomaga m.in. w badaniach dużych kompleksów białkowych i analizie oddziaływań białek wirusa grypy z białkami człowieka.
Duration:00:25:15