Pozwol na slowo-logo

Pozwol na slowo

RMF Poland

Posłuchajcie intrygujących wywiadów z ciekawymi ludźmi. Za mikrofonem dziennikarze RMF FM.

Location:

Poland

Genres:

Podcasts

Networks:

RMF Poland

Description:

Posłuchajcie intrygujących wywiadów z ciekawymi ludźmi. Za mikrofonem dziennikarze RMF FM.

Language:

Polish


Episodes
Ask host to enable sharing for playback control

Kapitan Jawora Rafał Sznabel: Jeśli śledztwo niczego nie wykazało, to winny wtedy jest kapitan

12/26/2024
To były dwa miesiące pełne niepewności i obaw, choć każdy był jednocześnie pewien, że z przemytem nie ma nic wspólnego. Dla marynarzy z Jawora niejasne były intencje brazylijskich śledczych – to, czy chcą dociec prawdy, czy być może ukarać tych, którzy niejako z automatu stali się podejrzanymi. Załodze odebrano paszporty, w sztormowych warunkach zabierano członków ze statku na wielogodzinne przesłuchania na lądzie. Próbowano dociec, czy którykolwiek z 20 marynarzy mógł mieć powiązania z miejscowymi kartelami. Choć dla załogi polskiego masowca był to wyniszczający czas, cała ekipa może mówić o szczęściu. Na finał śledztwa nie musieli czekać w areszcie.

Duration:00:23:32

Ask host to enable sharing for playback control

Główny Mechanik statku Jawor Łukasz Andryszewski: Gdybym nie zignorował alarmu, dziś być może bym już nie żył

12/26/2024
To były dwa miesiące pełne niepewności i obaw, choć każdy był jednocześnie pewien, że z przemytem nie ma nic wspólnego. Dla marynarzy z Jawora niejasne były intencje brazylijskich śledczych – to, czy chcą dociec prawdy, czy być może ukarać tych, którzy niejako z automatu stali się podejrzanymi. Załodze odebrano paszporty, w sztormowych warunkach zabierano członków ze statku na wielogodzinne przesłuchania na lądzie. Próbowano dociec, czy którykolwiek z 20 marynarzy mógł mieć powiązania z miejscowymi kartelami. Choć dla załogi polskiego masowca był to wyniszczający czas, cała ekipa może mówić o szczęściu. Na finał śledztwa nie musieli czekać w areszcie

Duration:00:16:13

Ask host to enable sharing for playback control

Światowej sławy szopkarz gościem RMF FM. Jak powstają jego dzieła?

12/26/2024
Jego dzieła trafiały do papieży, gwiazd kina i sportu. Jest jednym z najbardziej znanych szopkarzy, którzy mają swoje warsztaty przy słynnej ulicy via San Gregorio Armeno w Neapolu. Łączy kultywowanie tradycji z portretowaniem znanych postaci. W wywiadzie dla RMF FM Marco Ferrigno opowiada o kulisach swojej pracy i o tym, skąd czerpie pomysły na wyjątkowe figurki. Zdradza też, jak wygląda szopka, którą sam ma w domu.

Duration:00:05:57

Ask host to enable sharing for playback control

20 lat od katastrofalnego tsunami. To ważna lekcja na przyszłość

12/26/2024
"Było to na pewno jedno z moich najważniejszych doświadczeń życiowych. Niekoniecznie chciałbym je powtórzyć. Raczej chciałbym, żeby nauka z tego i dla mnie, i dla innych była taka, abyśmy potrafili uniknąć takich sytuacji w przyszłości" - mówi w rozmowie z RMF FM prof. Witold Szczuciński. Naukowiec, który kilka tygodni po katastrofalnym tsunami z 26 grudnia 2004 r. badał osady naniesione przez wielką wodę, w tym roku wrócił do Tajlandii, gdzie realizuje kolejny projekt badawczy. Cel? Lepiej zrozumieć naturalne procesy, by móc przygotować się na potencjalne kolejne zagrożenie.

Duration:00:39:41

Ask host to enable sharing for playback control

"Bóg się rodzi" zagrane na organach w bazylice św. Andrzeja w Olkuszu

12/25/2024
"Bóg się rodzi" zagrane na organach w bazylice św. Andrzeja w Olkuszu

Duration:00:01:21

Ask host to enable sharing for playback control

O pracy na latarni morskiej opowiada Artur Krężałek, latarnik z 27-letnim stażem

12/23/2024
Latarnik to zawód legenda. Mało popularny, ale niezbędny nawet w dzisiejszych czasach. Choć został zautomatyzowany, człowiek ma tu nadal ważne zadania. "Podstawowe kwestie to czujność i uważność" - mówi RMF MAXX Artur Krężałek, latarnik morski z Rozewia (Pomorskie). "Tu z góry widzimy, jak się ludzie bawią, jak fajerwerki strzelają. Ktoś z życzeniami zadzwoni. Jest pięknie" -opowiada o świętach i sylwestrach spędzanych na służbie.

Duration:00:03:38

Ask host to enable sharing for playback control

Stewardessa LOT-u o świętach w przestworzach: Załoga jest jak rodzina

12/23/2024
Barszcz, pierogi i opłatek. Tak załogi Polskich Linii Lotniczych LOT spędzające w pracy Boże Narodzenie starają się przygotować dla siebie namiastkę świątecznego stołu. Choć są tysiące kilometrów od kraju i tysiące kilometrów nad ziemią, chcą spędzić wspólnie kilka chwil.

Duration:00:07:33

Ask host to enable sharing for playback control

Wioślarz Andrzej Krzepiński wspomina swoją karierę

12/22/2024
Archaiczne metody treningowe. Dieta złożona z ciast i kompotów. Wyjazd na próbę przedolimpijską do Los Angeles rok przed zaplanowanymi igrzyskami, na które ostatecznie reprezentacja Polski nie poleciała. Andrzej Krzepiński – były wioślarz, a obecnie dyrektor sportowy Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich opowiedział w rozmowie z Patrykiem Serwańskim o swojej sportowej karierze.

Duration:00:34:01

Ask host to enable sharing for playback control

Prof. Sacha: Interesują nas własności kryształów czasowych, których nie mają kryształy przestrzenne

12/22/2024
Dobrze znane nam kryształy przestrzenne tworzą się w wyniku oddziaływania między atomami i spontanicznej samoorganizacji atomów w przestrzeni. Kryształem czasowym nazywamy regularną strukturę która powstaje w wyniku samoorganizacji układu atomów w czasie - mówi RMF FM Prof. Krzysztof Sacha z Instytutu Fizyki Teoretycznej UJ, jeden z laureatów Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2024, nazywanej czasem Polskim Noblem. Grupa badawcza prof. Sachy rozwija czasotronikę, czyli pionierskie badania nad praktycznym wykorzystaniem kryształów czasowych, które mogą pomóc m.in. w budowie komputerów kwantowych.

Duration:00:29:17

Ask host to enable sharing for playback control

Aleksandra Jarecka: Jestem rozpoznawalna, ale medal niewiele zmienił w moim życiu

12/20/2024
To był olimpijski medal wywalczony w Paryżu, któremu towarzyszyły ogromne emocje. Polskie szpadzistki sięgnęły latem po brąz. W decydującym pojedynku walczyły z Chinkami i błąd na tablicy wyników mógł zaważyć na losach rywalizacji, ale Biało-Czerwone dały sobie radę. Jako ostatnia walczyła na planszy Aleksandra Jarecka, która w rozmowie z Wojciechem Marczykiem wróciła do olimpijskich emocji.

Duration:00:16:34

Ask host to enable sharing for playback control

Bartosz Kurek: W nowym roku chciałbym złapać dystans do swojej pracy

12/19/2024
2024 rok był niezwykle udany dla polskiej siatkówki. Wszystko za sprawą naszej męskiej reprezentacji, która z igrzysk w Paryżu przywiozła srebrny medal. "To sprawia, że ten rok się przyjemniej podsumowuje" – podkreśla w rozmowie z RMF FM kapitan siatkarskiej reprezentacji Polski i Zaksy Kędzierzyn-Koźle Bartosz Kurek. Dla naszego reprezentanta tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą wyjątkowe – będą pierwszymi od kilku lat spędzonymi w Polsce. W rozmowie z Wojciechem Marczykiem z redakcji sportowej RMF FM – Bartosz Kurek zdradza jak będą wyglądały jego święta, a także jak to się stało, że pokochał koty.

Duration:00:14:15

Ask host to enable sharing for playback control

Ile "waży" olimpijski brąz? "250-270 dni w roku to zgrupowania"

12/18/2024
"Jedyna szansa, żeby zobaczyć się z partnerką, to zgrupowanie w Wałczu, bo jestem bardziej osiągalny niż np. w Portugalii czy we Włoszech" – mówi w rozmowie z Cezarym Dziwiszkiem z redakcji sportowej RMF FM Dominik Czaja - jeden z czwórki wioślarzy, którzy wywalczyli w Paryżu dla Polski brązowe medale igrzysk olimpijskich. Takie chwile chwały rekompensują sportowcom wcześniejsze poświęcenia. A jest ich naprawdę niemało.

Duration:00:06:26

Ask host to enable sharing for playback control

Grudzień na Malcie - Karolina Miller i Piotr Andruszko, autorzy bloga podróżniczego "Rude i Czarne"

12/15/2024
Blisko 40 połączeń tygodniowo oferowanych przez linie lotnicze powoduje, że jedno z najmniejszych państw Europy stało się bardzo popularnym kierunkiem polskich turystów. Malta kusi wysoką jak na tę porę roku temperaturą. Mimo ciepła świąteczną atmosferę można poczuć na każdym kroku. O grudniowych atrakcjach i tradycjach opowiedzieli naszemu reporterowi Karolina Miller i Piotr Andruszko, autorzy bloga podróżniczego "Rude i Czarne", którzy od blisko ośmiu lat mieszkają na Malcie.

Duration:00:09:46

Ask host to enable sharing for playback control

Dziś premiera "Ślebody". Rozmawiamy z Magdaleną Lamparską

12/12/2024
Etno-kryminał z akcją na Podhalu. Dziś na SkyShowtime premiera serialu "Śleboda". Powstał on na podstawie książki autorstwa Małgorzaty i Michała Kuźmińskich. Jest tam również wątek Goralenvolk, czyli podhalańskiej kolaboracji z Niemcami w czasach II wojny światowej. W obsadzie są m.in Maria Dębska, Maciej Musiał oraz Magdalena Lamparska. Z aktorką rozmawiała dziennikarka Katarzyna Sobiechowska-Szuchta.

Duration:00:10:39

Ask host to enable sharing for playback control

Marek Koźmiński: Feio powinien się wyciszyć i zniknąć z przestrzeni publicznej

12/11/2024
Legia Warszawa i Jagiellonia Białystok są o krok od wywalczenia awansu do fazy pucharowej piłkarskiej Ligi Konferencji. Przed nimi po dwa ostatnie w tym roku spotkania. W 5. kolejce Legia podejmie lidera ligi szwajcarskiej Lugano, a Jagiellonia zagra na wyjeździe z czeską Mladą Boleslav. Przed tymi spotkaniami o formie polskich drużyn i ich rywalach dziennikarz sportowy RMF FM Cezary Dziwiszek porozmawiał z byłym reprezentantem Polski, Markiem Koźmińskim. Zapytał go też o ocenę kontrowersyjnego trenera Legii, Goncalo Feio.

Duration:00:06:56

Ask host to enable sharing for playback control

Późniewska: Igrzyska marzeniem każdego sportowca. Chcemy tam wylądować

12/11/2024
W czwartek polskie hokeistki rozpoczną walkę o awans na zimowe igrzyska olimpijskie we Włoszech. Polki zaczną turniej prekwalifikacyjny w Bytomiu, w którym zagrają z Koreą Południową, Meksykiem i Chińskim Tajpej. Bój o zwycięstwo zapowiada kapitan naszej kadry Karolina Późniewska, która zaznacza, że jest nauczona walki na lodzie. Gdy zaczynała trenować hokej 25 lat temu, musiała grać z chłopkami.

Duration:00:09:37

Ask host to enable sharing for playback control

Miko Marczyk: Wkrótce plany na przyszły sezon

12/10/2024
Jak kończyć rok, to tylko tak jak Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Kierowca rajdowy i pilot wygrali 62. Rajd Barbórka, a zaraz potem byli najszybsi w Kryterium Asów na ulicy Karowej w Warszawie. Jak będzie wyglądał kolejny rok duetu? Miko Marczyka zapytał o to Cezary Dziwiszek z redakcji sportowej RMF FM.

Duration:00:12:50

Ask host to enable sharing for playback control

Irena Santor w RMF FM: Jeszcze czegoś doświadczę, jeszcze się czegoś dowiem, jeszcze czegoś posmakuję

12/9/2024
Irena Santor to artystka uwielbiana przez różne pokolenia słuchaczy. Pierwsza dama polskiej piosenki kończy dziś 90 lat. "Ciekawa jestem co mnie jeszcze czeka" - mówi nam z uśmiechem Irena Santor. "Czekam na to, co przede mną. Jeszcze czegoś doświadczę, jeszcze się czegoś dowiem, jeszcze czegoś posmakuję, jeszcze może coś zrealizuję. A może nie. Nie wiem. Ale jeszcze żeby, jeżeli dożyję tych wielkich lat mi przyrzeczonych, to żeby w głowie było trochę jasności. Żebym mogła to wszystko docenić, spostrzec i cieszyć się tym" - mówi Irena Santor w rozmowie z dziennikarką RMF FM Katarzyną Sobiechowską-Szuchtą.

Duration:00:19:43

Ask host to enable sharing for playback control

Prof. Izabela Czekaj: Potrzebne nam są skuteczniejsze i tańsze katalizatory

12/7/2024
Nieznany dotąd mechanizm działania katalizatorów heterogenicznych, zawierających żelazo, stosowanych do redukcji szkodliwych gazów powstających podczas spalania w silnikach aut i w procesach przemysłowych - to odkrycie szwajcarsko-polskiego zespołu badaczy z udziałem prof. Izabeli Czekaj z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Odkrycie, które może przyczynić się do ograniczenia zmian klimatycznych i poprawy jakości powietrza, zostało opisane na łamach "Nature Catalysis", prestiżowego czasopisma naukowego z rodziny "Nature". W rozmowie z RMF FM prof. Czekaj podkreśla, jak ważne w pracy nad nowymi, tańszymi i skuteczniejszymi katalizatorami są obliczenia teoretyczne.

Duration:00:16:28

Ask host to enable sharing for playback control

"Wy róbcie kryminał, a ja gram o miłości". Maria Dębska w RMF FM o serialu "Śleboda"

12/6/2024
"Śleboda" to kryminalny serial, którego akcja rozgrywa się na Podhalu. Grana przez Marię Dębską Anka Serafin, młoda antropolożki z Krakowa po przyjeździe w góry przypadkowo odkrywa zwłoki. "Pracując na planie mówiłam do reżyserów: wy róbcie kryminał, a ja gram o miłości" - opowiada w RMF FM aktorka, z którą rozmawiała Katarzyna Sobiechowska-Szuchta.

Duration:00:12:19